in

Bakü Nasıl Bir Şehirdir?

Bakü, Kafkasların en büyük şehridir ve Azerbaycan’ın başkentidir.Bakü, Abşeron Yarımadası’nın güney ucundaki Hazar Denizi kıyısında yer alır.

Şehir üç büyük kısımdan oluşur: Antik Kent, Sovyet yapımı şehir ve şehrin en yeni kısmı.

2012 Ocak ayı itibariyle  nüfus 2 milyon 137 bin 200’dür.

İklimi

Bakü hakkında ilginç bir gerçek 14,2°C olan ortalama yıllık sıcaklığın, yeryüzünün toplam kara parçasının sıcaklığıyla uyuşmasıdır.

Yazları sıcak ve nemlidir; kışlar serin, yağmurlu ve esintilidir. Buna rağmen mevsimlik sıcaklık farklılıkları Hazar Denizi’nin varlığı sayesinde bu enlemde diğer kıtasal bölgelere göre daha azdır.

Konuşulan Diller

Bakü’nün çoğu yerinde İngilizce ve Rusça konuşulur ama yine de Azerice bir cep sözlüğü getirmeniz gerekebilir. Bakü’ye gittiğinizde Azerice/Türkçe/Rusça dilbilginizi tazelemek şansınız yüksektir.

Nüfusun yaklaşık yüzde 80’i en azından Rusçayı anlar ve 35 yaşın altındaki insanların yarısı  biraz İngilizce bilir.

İngilizce Yaygın Kullanılıyor

Basit kelimeler kullanıp yavaş konuştuğunuz müddetçe insanların Türkçe’yi anlaması kolaylaşır, buna rağmen Türkçe konuşanlar için Azericeyi anlamak biraz daha zor olabilir.

Çoğu dükkânda, restoranda ve barda 15 yılı aşan petrol endüstrisinin etkileri sonucu İngilizce yaygındır. Basit yerel dil yetenekleriyle kendinizi anlatabilmeniz çok kolaydır.

Barcelona Nasıl Bir Şehirdir?

Bordeaux Nasıl Bir Şehirdir?