in

Dakka Nasıl Bir Şehirdir?

Dakka, Bangladeş’in başkenti ve en büyük şehridir. Ayrıca Bengal’in tarihi bölgesindeki ikinci en büyük şehirdir.

Hava, muson sezonu olarak bilinen Nisan-Eylül aylarında sıcak ve çok nemlidir. Ekim-Mart arası devam eden kış ayları daha kuru ve serindir.

Daha soğuk ülkelerden gelen ziyaretçiler için sıcaklığın yaklaşık 20 derece olduğu kış ayları idealdir.

Nüfus: 18 Milyon

Dakka büyüyen, renkli ve yaklaşık 18 milyon nüfusa sahip kalabalık bir metropoldür. Burada yaşayanların sayısı ve içinde yaşadıkları yoğunluk göz önüne alındığında, Dakka dünyanın en çılgın yerlerinden biridir. Sokaklar ve nehirler rengarenktir.

Ayrıca dünyadaki en çok çekçeke sahip olan şehirdir. Yaklaşık 400.000 adet çekçek şehirde dolaşırkenen en çok göreceğiniz şeylerden biridir. Bu durum, şehre ilk kez geliyorsanız genelde çok bunaltıcı olabilir.

Tarihi

Bugün Dakka olan bölgedeki yerleşimin varlığı 7. yüzyıla dayanır. Bölge 9. yüzyılda kontrol Hindu Sena hanedanının eline geçmeden önce, Kamarupa’nın Budist krallığı ve Pala imparatorluğu ile yönetilmiştir.

İslam Babür İmparatorluğu şehrin kontrolünü ele geçirdikten sonra bölge ticaret ve yönetim merkezi haline gelmiştir. Babürler döneminde, vali ve soylu naipler bölgeyi çevresi güzel bahçe ve köşklerle çevrili birçok anıt, cami, türbe, sur ve ‘Katras’ ile süslemiştir.

Şehir, Pakistan’ın doğu bölümünün tahtı olmadan önce, İngiliz egemenliği altında da bir dönem geçirmiştir. 1971’deki Kurtuluş Savaşı  ile Bangladeş bağımsızlığını kazanmış, Dakka da ülkenin başkenti olmuştur.

Ekonomik Yapı

Bağımsızlığını kazandığı günden sonra Dakka hızla modern bir şehre dönüşmüştür. Dakka ülkenin sanayi, ticari, kültür, eğitim ve siyasi merkezidir.

Zengin ve yoksul arasındaki uçurum ülke genelinde büyümektedir. Yarım saatlik bir çekçek yolculuğu sizi Eski Dakka yakınındaki inanılmaz derecede kalabalık gecekondu mahallesinden, bir yemeğin çoğu insanın bir haftalık kazancından daha pahalı olduğu Gulshan ve Banani gibi gösterişli yüksek sınıf mahallelere götürebilir.

Bodrum’da Neler Yapabilirim?

Beyoğlu Çiçek Pasajı Nasıl Bir Yerdir?