in

Bhutan Nasıl Bir Ülkedir?

Bhutan, Tibet Özerk Bölgesi ile Hindistan arasında, Himalayalarda bulunan küçük bir ülkedir.

Doğal manzarasının ve nefes kesen güzelliğinin yanında, sahip olduğu kendine özgü kültürü ve gelenekleri de onu yakınındaki diğer büyük ülkelerden ayıran en önemli özelliklerinden biridir.

Butan dünyadaki Vajrayana Budizmine bağlı tek ülkedir ve bu ulusun geleneksel kalıntıları bu zamana kadar çok iyi şekilde saklanmıştır.

El değmemiş doğasından ve uyumlu topluluğundan dolayı, küçük Bhutan Krallığı “The Last Shangrila” (Yeryüzündeki son cennet) olarak adlandırılmaktadır.

Budizm Etkisi

Bhutan, kültürü ve doğal güzellikleriyle eşsizdir. Himalayalar’da bulunan dünyanın son Budist Krallığı’dır. Bu krallık Ulusal Mutluluk felsefesini geliştirmiştir.

Yerel kültür çok etkin bir şekilde saklanmış olsa da, televizyonun ülkeye gelişi ve 1999 yılında internetin yayılmasıyla beraber günlük hayatta büyük bir değişiklik meydana gelmiştir.

İklim Şartları

Coğrafi olarak küçük bir alan kaplasa da, Bhutan’ın hava şartları kuzeyden güneye doğru değişmektedir. Bu değişikliğin sebebi de bölgelerin yükseklik olarak farklılık göstermesidir. Butan’ın kuzeyindeki Tibet sınırı her zaman karla kaplıdır. Güneyde, merkezde ve batıda Avrupa’nın havası yaşanır.

Kış mevsimi Kasım’dan Mart ayına kadar sürmektedir. Punakha daha alçak bir bölge olduğundan, yaz aylarında sıcak bir hava, kış aylarında ise soğuktan daha ılımlı bir hava hakimdir ve sahip olduğu bu özellikle Butan’da bir istisnadır.

Butan’ın Hindistan’a komşu olan güney sınırı, sıcak ve nemli bir subtropikal iklime sahiptir. Musonlar Hindistan’ı etkilese de Butan’ı etkilememektedir. Yaz ayları, çoğunlukla akşamüstlerinde yağan yağmurlar ile neml geçmektedir. Kış ayları ise havanın en kuru olduğu dönemdir.

Boğazkale Nasıl Bir Yerdir?

Bodrum Kalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler