in

Bhutan’da Neler Yapılabilir?

Bhutan, Güney Asya’da yer alan bir ülkedir. Resmi adı “Butan Krallığı”dır.

Paro, Thimphu, Punakha, Wangdue ve Jakar gibi turistik yerleri vardır. Maceraperets turistler için Bhutan idealdir.

Nerelere Gitmeli?

Taktsang Manastırı dünyanın en önemli Budist sit alanlarından biridir. Guru Rinpoche bu manastırı 8. yüzyılda Bhutan’a yaptığı ikinci gelişinde ziyaret etmiştir.

Burası Butan’ın en çok ziyaret edilen anıtıdır.

Kurje Lhakhang, Guru Rinpoche’nin duvara gömülü bir vücut baskısının bulunduğu ve bir mağaranın etrafına inşa edilmiş bir tapınaktır. Guru Rinpoche, Butan’a yaptığı ilk ziyarette burada meditasyon yapmıştır ve bu yüzden burası ülkenin en eski Budist eseridir.

Tashichho Dzong, Wang Chu’nun batı kıyısında, Butan’daki Thimpu şehrinin ise kuzey kenarında bulunan bir Budist manastırı ve kalesidir.

Neler Yapılabilir?

Trekking son derece popüler bir aktivitedir. Druk yolu, Thimphu’nun başkenti Paro’dan yürünen ve yaygın şekilde kullanılan bir yoldur. Fakat başka etkileyici dağ yürüyüşü rotaları da mevcuttur. Trekking için en uygun sezon Haziran’ın ortasından Ekim’in ortasına kadar olan dönemdir.

Festivaller veya Tshechu (“onuncu gün”) Bhutan’a ilgiyi arttıran bir diğer önemli aktivitedir. Ülke çapında her yıl değişik manastırlarda ve “dzong”larda yapılır. Tshechu, ay takviminden bir ayın onuncu gününde kutlanan ve çoğunlukla da dinsel bir olaydı. Guru Rinpoche’nin doğum gününe denk gelir.

Tshechu ayı bölgeden bölgeye ve tapınaktan tapınağa değişir. Tshechular, çeşitli köylerden insanların Guru Padmasambhava’nın hayatında 8.yüzyılda meydana gelen olaylara dayanan dini maske dansları için bir araya geldiğ bir sosyal toplaşmadır.

Rio de Janeiro’daki En İyi Plajlar Hangileridir?

Bratislava’da Gezilecek Yerler