in

Brunei Nasıl Bir Ülkedir?

Brunei Sultanlığı Güneydoğu Asya’da bulunur. Küçük ama petrol ve doğalgaz rezervleri sayesinde çok zengin olmuş bir ülkedir.

Ülke, tamamen Malezya tarafından çevrelenmiş ve hatta iki ayrı parçaya bölünmüş şekilde kuşatılmıştır. Güney Çin Denizi kıyısında stratejik bir konuma sahiptir.

Hint Okyanusu ve Pasifik’e bağlantısı sayesinde güneyde Spratly Adası’ndaki Louisa resifine kadar uzanan bir balık avlama bölgesine sahiptir.

Brunei’nin iklimi yarı tropikaldir. Sıcaklık 14°C ve 33°C arasında değişir. Ocak en sıcak aydır. Yağmur mevsimi ılık ve nemlidir.

Tarihi

Brunei Sultanlığı’nın altın çağı 15. ve 17. yüzyıllar arasında yaşanmıştır. Bu dönemde sınırları kuzeybatı Borneo’daki kıyılardan güney Filipinlere kadar ulaşmıştır. Brunei, bu altın çağdan hemen sonra taht kavgaları, Avrupa’nın sömürgeci ve genişlemeci politikaları ve korsanlar yüzünden gerileme dönemine girmiştir.

1888’de Brunei bir İngiliz sömürgesi haline gelmiştir. 1963’te Malezya’ya katılmaktan vazgeçmiştir ve 1984’te bağımsızlığını ilan etmiştir. Ayrıca Brunei’yi altı yüz yıldır aynı aile yönetmektedir.

Din ve Kültür

Brunei resmi olarak bir İslam devletidir. Ülkenin her yerinde birçok büyük, güzel cami bulunur. Alkol satışı yasaktır. Deniz ürünleri dışında helal olmayan et ithalatı da yasaklanmıştır.

Ramazan süresince dükkanlar ve restoranlar açıktır, fakat oruç tutan insanların görebileceği şekilde yemek, içmek, sigara içmek kaba bir davranış olarak görülür. Bunları yapmadan önce izin istemek gerekir.

Nüfus ve Ekonomik Yapı

Nüfusun %67’si Malezyalı, %15’i Çinlidir. Ayrıca Temburong bölgesinde ve nehrin üstlerindeki büyük ormanlarda yaşayan Duson ve Iban kabileleri gibi çok sayıda yerli kabile de bulunmaktadır.

Ülkede petrol ve doğalgaz endüstrisi ana gelir kaynağıdır. Yabancı işçiler genellikle temizlikçi ya da garson gibi mavi yakalılardır. Nüfusun çeyreğinden fazlası kısa dönemli göçmen işçidir ve bu işçilerin büyük çoğunluğu erkektir.

Bangladeş’te Gezilecek Yerler

Sultan Ahmet Camii Nasıl Bir Yerdir?