in

Şangay’da Otobüsle Nasıl Gezilir?

Şangay’da otobüs ağı metrodan çok daha kapsamlı ve ucuzdur. Ayrıca bazı güzergâhlar metro kapandıktan sonra bile çalışmaktadır.

3 ile başlayan güzergâh numaraları akşam 11’den sonra çalışan gece otobüsleridir.

Otobüsler genelde metrodan daha yavaştır. Ayrıca otobüs duraklarındaki bütün güzergâh bilgileri Çincedir. Yine de otobüslerde İngilizce anonslar yapılmaktadır.

Nereden Bilet Alınır?

Çoğu otobüste sürücü ve/veya biletçi ile diyaloga girmeniz gerekmez. Ancak bazı otobüslerde biletçi gideceğiniz durağa göre bilet keseceğinden ineceğiniz istasyonu bilmeniz gerekebilir. Bu otobüsler için biletçiye doğrudan para ödeyin. Kendisi size karşılığında kâğıt bir bilet ve gerekiyorsa para üstü verecektir.

Eski otobüslerin biletçisi yoktur. Onun yerine sadece sürücüsü vardır ve güzergâh için genelde 2¥ olan sabit bir ücret alınır. Bozukluğunuzu önceden hazırlayın ve sürücünün yanındaki kutuya atın. En iyisi yol ücretini önceden tam olarak hazırlamaktır.

Eğer bozukluğa ihtiyacınız varsa bir markete uğrayabilirsiniz. Aksi takdirde sürücüye veya diğer yolculara bozukluk için derdinizi anlatmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer SPTC (Şanghay için toplu taşıma kartı) ile aktarma yaparsanız ikinci otobüs yolculuğunuz için 1 ¥ indirim alırsınız.

Azerbaycan Nasıl Bir Ülkedir?

Dubai’i Hakkında Az Bilinenler