in

Tibet Nasıl Bir Yerdir?

Tibet, Çin’in özerk bir bölgesidir. Tibet’e girdiğinizde kendinizi farklı bir dünyadaymış gibi hissedersiniz.

Her ne kadar hükümetin desteklediği Han ve Hui Çinleri’nin göçü ile sindirilmeye çalışılsa da, geleneksel Tibet kültürü bölgede halen çok güçlüdür.

Tibet dünyanın en geniş ve 4 bin metreyi geçen ortalama yüksekliğiyle en yüksek platosudur.

Tibet platosu, Qinghai’nin büyük kısmını, Sichuan ilinin batısını, Yunnan’ın kuzeyini ve Gansu’nun güneybatısını kapsar. Bu nedenle, Tibet “dünyanın çatısı” olarak adlandırılır. Bölgenin bazı yerleri çok uzak olduğu için halen ıssızlığını korumaktadır.

Çin Baskısı

Tibet Turizmi Çin hükümeti tarafından katı bir şekilde kontrol edilmektedir. Kısıtlamalar, Tibet’te çıkan ayaklanmalardan sonra daha da artmıştır.

Hatta 2009 itibariyle, Lhasa’yı, bir tur organizasyona katılmadan gezmek imkansız hale gelmiştir. Bazı gezginler, Lhasa gibi Çin kontrolünün yoğun olduğu yerleri gezmek yerine Tibet’in daha az bilinen yerlerini gezmeyi tercih etmektedir.

Gereken İzinler

Tibet’e giden tüm yabancı ziyaretçilere bir veya daha fazla izin gerekmektedir.

Bunlardan ilki, Tibet’e gezi düzenleyen Çin seyahat acenteleri veya Katmandu’daki Çin Büyükelçiliği tarafından verilen Tibet Turizm Bürosu (TTB) iznidir.

Eğer pahalı bir paket turu satın alırsanız, TTB izni sadece 6 dolardır. Ama sadece tren veya uçak bileti alacaksanız, seyahat acenteleri fiyatı şişirip TTB izni için 50-70 dolar talep edebilir.

Las Vegas’a Gitmek İçin En Uygun Zaman Hangisidir?