in

Ulan Batur Nasıl Bir Şehirdir?

Ulan Batur veya kısaca UB Moğolistan’ın 1 milyon 200 bin civarı nüfuslu, en büyük şehri ve başkentidir.

Uzun bir tarihi olan Ulan Batur günümüzde endüstriyel anlamda köklü değişiklikler yaşamaktadır.

Bu şehir, gezegenin en sıkıcı şehirlerinden biri olsa da dünyadaki ülkeler arasından en güzelinin ve en misafir perverinin başkenti olduğu düşünülür.

Moğollar Ulan Batur’un Asya güzelliğine sahip olmadığını bilirler, ancak başkentlerini severler.

Halkı Çok Cana Yakın

Gri duvarların arkasında saklanan yüzleri görmek ve tanımak isteyen ve buna zaman ayıran yabancılar, gerçekten konuksever ve canayakın insanları keşfederler.

Şehri değişik açılardan inceleyenler, sert kışların hayvancılığı yok ettiğini, bu sebeple eski göçebelerin bu şehre gelip iş bulmaya çalıştıklarını ve çekilen yoksulluğu görmezden gelemezler.

Böylece şehrin çoğu sırrını ortaya çıkarır ve sıradan ziyaretçilere kendini göstermeyen bir Ulan Batur keşfederler.

İklim Özellikleri

Yazın havalar aşağı yukarı 20°C’dir. Yılın beş ayında ise sıcaklıklar sıfırın altında olur ve şehri tir tir titretir. En soğuk aylar olan Ocak ve Şubat’ta ise sıcaklaıklar -30°C ile -15°C arasında değişir.

Bu aşırı soğuk dönemlerin bir sonucu olarak, şehirde yıllık ortalama sıcaklık 1.3°C’dir ve Ulan Batur dünyanın en soğuk başkenti unvanını hak eder.

Caddeler ve Meydanlar

Peace Avenue ana caddedir ve doğudan batıya merkeze doğru genişler. Burası aynı zamanda ana alışveriş caddesidir ve çoğu restoran burada yer alır.

Cadde aynı zamanda şehir merkezinin meydanı olan Sükhbaatar Meydanı’nın güney kenarından geçer. Turist bilgilendirme ofisi ise belediye binasının güney yanına, Sükhbaatar Meydanı’nın batıdaki köşesine konumlandırılmıştır.

Hava Kirliliğine Hazırlıklı Olun

Eğer nefes alma konusunda problemleriniz varsa, Ulan Batur’un yüksek seviyede hava kirliliğine sahip olduğunu bilmeniz gerekir. Ancak şehrin uzağındaki yerlerde ise havanın mükemmel olduğunu unutmayın.

Dubai’nin Metro Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şangay’da Yemek Yiyecekler İçin Faydalı Bilgiler