in

Bangkok’ta Toplu Taşıma Hakkında Faydalı Bilgiler

Skytrain

Bangkok toplu taşıma konusunda birçok alternatife sahip büyük bir metropoldür. İlk seçenek olan Skytrain, geniş bir ağa sahip tren sistemidir.

Skytrain Bangkok’un en popüler yerlerine ulaşmanız için size iki farklı yol sağlar. Bu yollardan biri sizi On Nut garından alarak Sukhumvit Soi 77 bölgesinin en doğusuna, ordan da Jatukak Park’ın en kuzeyine kadar götürür.

Diğer yol ise MBK Alışveriş Merkezi’nde bulunan Ulusal Stadyum’dan Chao Praya Nehri’nin en batısına kadar götürür. Tek kullanımlık bilet ya da aktarmalı kartlar mevcuttur.

Tuk Tuk

Tuk tuk, Bangkok’un simgesi haline gelen, 3 tekerlekli mini taksilere verilen isimdir. Fakat son zamanlarda kullanımı giderek azalmıştır.

Sebep oldukları hava kirliliğinden dolayı hükümet bu araçların üretimlerini durdurmuştur. Ama yine de mevcut Tuk Tuk’larla keyifli ve heyecanlı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

İki tarafının açık olmasından dolayı, Tuk Tuklar size alışık olmadığınız bir yolculuk yaşatabilir. Fiyatlar mesafeye göre değişmekle beraber, hangi saatte bindiğiniz ve şöförün o günkü psikolojisi de ödeyeceğiniz rakamı etkileyebilir.

Otobüs

Otobüs hatları çok sıktır. Özellikle çalışanlar ve şehir içinde dolaşmak isteyenler için ideal bir toplu taşıma aracıdır. Ancak turistler için otobüsle ulaşım çok ideal değildir.

Bunun temel sebebi de ana yollarda oluşan trafiktir. Ayrıca otobüs hatları İngilizce yazılmamıştır. Yine de otobüs kullanmanız gerekirse Bangkok Ulaştırma Yetkilileri’nin İngilizce bir internet sitesi bulunmaktadır. Bu siteden turistik ve popüler mekanlara gidiş kılavuzlarını inceleyebilirsiniz.

Tren

Şehir merkezinin Makkasan bölgesinden Suvarnabhumi Havaalanına giden bir demiryolu hattı mevcuttur. Express hızlı tren sizi 15 dakikada havaalanından şehir merkezine getirir.

Bir başka seçenek de banliyö demiryolu hizmetidir. Yolculuğunuz boyunca sekiz istasyonda durup yolcu giriş çıkışı gerçekleştirir. Bu trenden metro ve Skytrain’e aktarma yapılabilir.

MRT

MRT, yani metro, sizi şehrin en güneyinden en kuzeyine kadar taşır. Hatta Skytrain’in sizi götürmediği doğu bölgesine de metro ile gidebilirsiniz.

En kuzey istasyonu Jatukak Park’taki Bang Sue Garı’dır. En güneyindeki Hua Lamphong Istasyonu ise Chinatown yani Yaowarat’a kadar yolcuları taşır.

Avusturya’da Hangi Diller Konuşulur?

0

Kopenhag’a Gitmişken Yapılması Gerekenler