in

Almanya’da Alışveriş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Merkezi bir konumda bulunması, Almanya’yı önemli bir ulaşım bağlantı noktası haline getirmiştir.

Canlı bir ekonomiye sahip olan Almanya’da alışveriş yaparken her kesime hitap eden ürün seçeneklerine ulaşmak zor değildir.

Vergiler

Perakende satış fiyatları kuzey Avrupa ülkelerinden daha makul ve düşüktür. Ancak katma değer vergisi,  2007’den bu yana %19’a çıkmıştır. Bu yüzden fiyatlar biraz yükselmiştir. Hatta yakıt, köpüklü şarap, alkollü içecekler ve tütün daha yüksek vergilere sahiptir.

Yerel Ürünler

Çiftçi pazarlarında yerel gıda ürünleri bulunabilir. Eğer İngilizce konuşan satıcıları bulabilirseniz daha düşük fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Çiftçi pazarlarında alışveriş yapmak çok eğlencelidir ve çoğu zaman taze, iyi kalitede yiyecekleri makul fiyatlara bulursunuz.

Süpermarketler

Çoğu Alman, gıda alışverişi yaparken kaliteden ziyade fiyata bakar. Rekabet yüzünden diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşük fiyatlar ortaya çıkar. “Aldi”, “Lidl”, “Penny” ve “Netto” gibi zincirler özel tip süpermarketlerdir.

Almanlar arasında buralar “İndirimli Mağaza” olarak adlandırılır. Süpermarketlerde fiyatlar biraz daha yüksektir ama ürün yelpazesi çok daha geniş ve iyi kalitededir. İndirimli mağazalarda ürün yelpazeleri zorunlu günlük ihtiyaçlarla sınırlıdır.

0

Güney Afrika’yla İlgili Az Bilinenler

Macaristan’daki Restoranlar