in

Münih’te Gezilmesi Önerilen Tarihi Caddeler

Münih’te şehrin önemli tarihi bölgelerini barındıran, mutlaka görülmesi gereken dört cadde bulunur.

Bunlar, 19. yüzyılın ruhunu yansıtan olağanüstü mimarileriyle Briennerstraße, Ludwigstraße, Maximilianstraße ve Prinzregentenstraße’dir.

Briennerstraße

Cadde Altstadt’ın kuzey kısmında bulunan Odeonsplatz’dan başlar. Doğudan batıya doğru, 1. Maximilian’ın anıtının olduğu Wittelsbacherplatz’a kadar uzanır.

Buradan Bavyera Ordusu’nun anısına Leo von Klenze tarafından yapılan siyah bir dikili taşın bulunduğu Karolinenplatz’a devam eder.

Doric Propyläen tarafından tasarlanan ikonik yapı Glyptothek ve Corinthian Klasik Sanatlar Eyalet Müzesi’nin bulunduğu Koenigsplatz’a uzanır.

Briennerstraße’nin doğu tarafı bugün, Siemens AG’nin uluslararası merkez binasının da aralarında bulunduğu, zengin kesime hitap eden dükkan, galeri, kafe ve restoranların bulunduğu bir bölgedir.

Ludwigstraße

Odeonsplatz’dan başlar ve  şehri kuzeyden güneye Schwabing ile birbirine bağlar. Cadde boyunca Leo von Klenze’nin tasarladığı İtalyan Rönesans dönemine ait binalar ve Friedrich von Gärtner imzalı yapılar sıralanmıştır.

Gärtner’in eserlerine örnek olarak St. Ludwig Kilisesi ve Ludwig-Maximilians-Universität’ın ana binaları sayılabilir.

Ludwigstraße dört aslanın bulunduğu bir zafer anıtı olan Siegestor’da sona erer. Bu noktadan sonra Leopoldstrasse başlar.

Maximilianstraße

Rezidanz ve Devlet Tiyatrosu’nun bulunduğu Max-Joseph-Platz’dan başlar. Cadde, doğudan batıya Isar Nehri’ni geçerek Bavyera Devlet Meclisi olan Maximilianeum’da son bulur.

Burada genellikle İngilizler’in dikey mimari tarzından ilham alınarak yapılmış neo-gotik binalar yükselmektedir.

Maximilianstraße caddesinin batı tarafında, Münih’in en zengin alışveriş muhitini barındıran Residenzstraße yer alır.

Birçok markanın mağazasının bulunduğu caddede, Münih’in en lüks otellerinden Vier Jahreszeiten da yer alır.

Prinzregentenstraße

Prinz-Carl-Palais’den başlayarak Maximilianstraße caddesine parallel olarak ilerler. Cadde üzerinde Haus der Kunst, Bavarian National Museum ve Schackgalerie gibi önemli müzeler sıralanmaktadır.

Isar Nehri’ni aşan cadde, Villa Stuck’u geçerek Friedensengel Anıtı etrafında döner. Ayrıca Prinzregentenstraße’nin güney sınırı, Eisbach Deresi’nde yükselen dalgalarla sörf yapan sörfçüleri izleyebileceğiniz Englischer Garten’ı da barındırır.

Zürih’te Toplu Taşıma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Slovenya’da Ne Yenir?