in

Arnavutluk’ta Nereler Gezilebilir?

Arnavutluk, turkuaz rengi temiz denizi, adaları ve uzun kumsallara sahip şehirleriyle ideal bir tatil yeridir.

Vlore’dan Karadağ sınırına, kuzeye kadar uzanan sahil boyunda uzun ve düz kumsallar bulunur. Burası Arnavutluk’taki en turistik merkezdir.

Tatil Merkezleri

Arnavutluk’ta Shengjin, Durres ve Vlore gibi deniz kıyısı şehirleri ziyaret edebilir. Velipoje’nin şifalı kumları olduğunu da belirtmekte fayda var.

Vlore’nin güneyine doğru,  turkuaz deniz ve taşlı/çakıllı sahilleri olan Arnavutluk Riviera’sı bulunur. Bölgede konaklanabilecek villa türü ahşap oteller, oda+kahvaltı sunan oteller ve kamp alanları vardır.

Gezilecek Yerler

Llogara Ulusal Park’ının yanındaki Riviera’nın başlangıcında güzel bir manzaraya sahip olan Llogara Geçidi bulunur. Yakınında Jül Sezar’ın Pompey’e giderken geçtiği söylenen Sezar Geçidi vardır.

Tiran’daki Dajti Dağı, oldukça popüler turistik bir yer olup, size başkentin yemyeşil manzarasını sunar.

Tarihi Kaleler

Arnavutluk’un birçok şehrinde oldukça güzel ve tarihi dönemleri anımsatan kaleler bulunur.

Tiran’ın yakınlarında Petrela Kalesi, Shkodra’da Rozafa Kalesi, Berat Kalesi ve Kruje’de Skanderbeg Kalesi (ulusal bir kahramanın adı verilen, kişisel eşyalarının sergilendiği popüler bir müze) yer alır.

Palasa Kasabası

Palasa, Himara’da muhteşem kumsalları ve inanılmaz doğasıyla ünlü bir kasabadır. Burası Jül Sezar’ın Pompey’in peşindeyken birliğini dinlendirdiği yerdir.

Burada hiç turistik tesis yoktur ama yerel kafelerden kiralık daire önerisi istenebilir. Kolaylıkla iki odası ve bir banyosu olan, küçük ama temiz kiralık daieler bulabilirsiniz.

Güney Arnavutluk’ta Türkler’in ve Yunanlar’ın etkisi görülebilir. Kuzey Arnavutluk’ta ise birçok antik İlirya kalıntısı yer alır. Yabancıların etkisi Kuzey Arnavutluk’ta oldukça azdır.

Barselona’da Kapkaççılara Dikkat!

0

Rio de Janeiro’da Gezilecek Müzeler