in

Gjirokastër Nasıl Bir Şehirdir?

Gjirokastër, Arnavutluk’un güneyinde yer alır. Tarihi Gjirokastër, Arnavutluk’ta UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan üç yerden biridir.

Otobüs ve minibüs durakları, Gjirokastër’in kuzeybatısında bulunur. Şehrin ana bulvarı ile National Road’un kesiştiği yerde, hemen Gjirokastër’in girişindedir.

Otobüsle kuzeyde Tiran, Avlonya, Fier, Berat, Tepedelen, Görice ve Permet’e, güneyde ise Sarandë’ye gidebilirsiniz.

Biletler kişi başı 5 Eurodur ve kalkış sabah 07:00’dadır. Ya da 20 Euro ödeyip uluslararası otobüs firmalarıyla Atina’ya gidebilirsiniz. Atina’ya giden otobüsler akşam 08:30’da kalkar. Günde birkaç sefer de Arnavutluk-Yunanistan sınır bölgesi Kakavie’ye giden servisler vardır.

Gjirokastër’de Ulaşım

Sarandë – Gjirokastër otobüsleri öğlene dek her saat hareket ederler. Ücreti 300 Arnavut lekidir.

Tiran’a giden otobüs ve minibüsler sabah 7 ve öğlen 12 arasında saat başı kalkar. Ayrıca saat 14:30’da ve 23:00’da iki otobüs daha vardır. Bilet tutarı 1000 Arnavut lekidir. 23:00 otobüsü Tiran Skanderbeg Meydanı’na sabah 05:45’te ulaşır.

Ulaşım veya diğer konular hakkında, eski şehirde kaleye çıkan yolun sol tarafında bulunan Turizm Danışma Bürosu’ndan (TIC) bilgi alabilirsiniz.

Gjirokastër tepede bulunan eski şehir ve vadide bulunan yeni şehir olarak kabaca ikiye ayrılabilir. Eğer parke taşıyla kaplı yollardan rahatsız olmazsanız her yere yürüyerek gidebilirsiniz.

Şehirde taksiler oldukça ucuzdur. Eski şehir ve yeni şehir arasında 30 lek karşılığında binebileceğiniz belediye otobüsleri çalışır. Şehir merkezinden National Road üzerindeki otobüs durağına giden yol oldukça kısa ve düzdür, 10 dakika kadar sürer. Aynı yol taksiyle 200 lek kadar tutar.

Cenevre’deki Otobüsler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Schwechat Havalimanı’ndan Viyana’ya Nasıl Gidebilirim?