in

Viyana’da Nasıl Gezilir?

Viyana’da yön bulmak çok kolaydır. Şehir merkezindeki bölgelere yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Şehirde yaşayanların üçte ikisi işe giderken yürümeyi ya da topu taşımayı kullanıdığı için trafik yoğunluğu çok nadir yaşanır.

Tünel, Tramway ve Otobüsler

Viyana’da toplu taşıma kullanmak kolay, hesaplı ve akıllıca bir yöntemdir. Toplu taşıma ağı hızlı ve etkilidir. Şehrin eteklerinden merkezine seyahat ortalama yarım saat sürer.

Vienna Card (Viyana Kart) tüm toplu taşıma araçlarında üç günlük limitsiz seyahat imkanı sunar. Buna tünel, tramvay ve otobüsler de dahildir. Kart ayrıca müzelerde, mağazalarda ve diğer kurumlarda yaklaşık 18.50 Euro indirim sağlar.

Seyahat Kartları

Eğer üç günlük bir seyahat kartına ihtiyacınız olmayacağını düşünüyorsanız başka seçenekler de mevcut. Bir günlük en ucuz biletin fiyatı 4.60 Euro’dur. Bu bilet sabah 8’den akşam 8’e ve Pazartesi’den Cumartesi’ye birden fazla yolculuk için kullanılabilir.

24 saatlik bilet 5.70 Euro, 48 saatlik bilet 10 Euro ve 72 saatlik bilet 13.60 Eurodur. Bir günlük seyahat kartının fiyatı eğer önceden alırsanız 1.80 Euro’ya gelir. Dilerseniz biletleri doğrudan otobüs ve tramvaylardan da alabilirsiniz. Sürücünün yanındaki turuncu renkli bilet otomatlarında satılan bu biletlerin fiyatı 2.20 Eurodur.

Taksiler

Viyana’da resmi taksilerin hepsinin plakasında TX yazar. Eğer taksinin tepesindeki işaret yanıyorsa taksiyi çağırabilirsiniz, elinizi kaldırıp taksiyi durdurabilirsiniz. Ya da yakınlardaki bir taksi durağını kullanabilrsiniz.

Taksi durakları büyük otellere ve merkezi yerlere yakın olur. Eğer mümkünse gideceğiniz yeri yazılı olarak sürücüye gösterin. Ek ücret sadece gece seyahatlerinde ve bagaj kullanımında ödenir. Örneğin Schwechat Havalimanı’ndan Viyana’nın merkezine taksiyle gitmek 35 Euro tutar ve bu seyahat yaklaşık 20 dakika sürer.

Bisiklet Kiralamak

Bisiklet yolları şehrin büyük bir kısmını kaplamaktadır. Viyana’da bisiklet kiralayabileceğiniz 61 tane istasyon bulunur. Bir istasyondan aldığınız bisikleti diğer bir istasyona bırakabilirsiniz.

Bisiklet kiralamak için Citybike Tourist Card’a (Şehir Bisikleti Turist Kartı) ihtiyacınız olacak. Bu kartın fiyatı günlük 2 Eurodur. Bisiklet kullanımının ilk saati bedavadır. Bu kart sayesinde bisiklet kiralayabileceğiniz terminale giriş imkanınız olur.

Madrid Nasıl Bir Şehirdir?

Cenevre’deki Otobüsler Hakkında Bilinmesi Gerekenler