in

Bordeaux Nasıl Bir Şehirdir?

Bordeaux şaraplarıyla dünya çapında ün yapmış bir şehirdir.

Aquitaine bölgesindeki Gironde’nin başkenti olan Bordeaux’nun 2008 tahminlerine göre metropol alanında bir milyon sakini vardır.

Yıllarca ihmal edilmiş olsa da eskiden sakin rıhtımlar olarak bilinen yerler artık ülkenin popüler noktaları haline gelmiştir. Burada birçok kafe, bahçe ve müze bulunur.

“Küçük Paris”in Kültürel Atmosferi

Bordeaux çok toleranslı ve rahat bir yer olarak bilinir. Kimse sizi politik düşüncelerinizden, dininizden veya cinsel tercihlerinizden ötürü rahatsız etmez. Kültür, sanat ve müzik aktiviteleri oldukça yoğundur.

Bordeaux sıklıkla “Küçük Paris” olarak bilinir ve “Bordelais” (Bordeaux’taki insanlar) ve “Parisiens” (Paris’teki insanlar) arasındaki rekabet hep gündemde olan bir konudur. Bu sebeple orada konakladığınız süre boyunca bu konu üzerine hararetli tartışmalara tanık olabilirsiniz.

Fransa’nın En Büyük Şehri

Bordeaux düz bir şehirdir, Garonne Nehri kıyısına inşa edilmiştir. Kapladığı alan bakımından aynı zamanda Fransa’daki en büyük şehirdir ve coğrafi açıdan da Avrupa’nın en büyükleri arasında yer alır.

Garonne Nehri şehrin onlarca kilometre altında Dorgogne adında başka bir nehirle birleşir ve Gironde Ağzı’nı oluşturur. Bu da Fransa’daki en büyük ağızdır.

Şehir merkezi Garonne’nin batısında ve güneyinde yer alır. Doğuya doğru birkaç tepe vardır. Bunlar civardaki tek tepelerdir. Bu tepeler endüstriyel alanın ve banliyölerin başlangıcını gösterir.

Bordeaux düz bir şehir olduğu için bisikletler mükemmel bir ulaşım aracıdır ve şehir zaten 580 kilometreden fazla bisiklet yoluna sahiptir. Bordeaux, Fransa’da ekonomik açıdan en dinamik şehirler arasında yer alır.

Bakü Nasıl Bir Şehirdir?

Arjantin’de Ne Yenebilir?