in

Amsterdam’da Alışveriş Yapacaklara Öneriler

Amsterdam’da alışverişin kalbi hem sokaklara yayılan pazarlarda, hem de özel ürünler satan mağaza ve butiklerde atar. Bu bölgeleri yürüyerek kolayca keşfedebilirsiniz.

Özel ürünler satan mağazalarda ve büyük alışveriş merkezlerinde göz alıcı mücevherler bulabilirsiniz.

Aradığınız lezzetli bir Gouda peyniri ya da ilginç bir hediyelik eşyaysa pazarlara uğramayı unutmayın.

Farkıl Seçeneklerleriyle Pazarlar

Amsterdam’ın çiçek pazarı ve bitpazarına göz atarak güne başlayabilirsiniz. Watelooplein’ın sınırlarını gittikçe genişleten, Pazartesi-Cumartesi günleri açık bir bit pazarı bulunur. Burada vintage kıyafetler ve ikinci el DVDler arasında sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Çiçeklere ve bahçelere ilginiz varsa Singel’deki Bloemenmarkt’tan çiçek soğanı ve tohum alabilirsiniz. Ayrıca eğer meraklıysanız, Oudemanhuispoort’taki Bookenmarkt’ın tozlu raflarında eski kitapların ilk baskılarını bulmanız da mümkündür.

Sadece cumartesi açık olan, Nieuwmarkt ve Noordermarkt’taki çiftçi pazarı ise organik ürünler sunmaktadır. Burası mutlaka ziyaret edilmesi gereken özel pazarlardan biridir.

Alışveriş Merkezleri

De Bijenkorf, Metz & Co ve Maison de Bonneterie, Amsterdam’ın en lüks üç alışveriş merkezidir. İndirimleri kaçırmak istemeyenler için Vroom & Dreesman’ın (V&D) Amsterdam kolu, Kalvertoren ve Magna Plaza isimli iki büyük alışveriş merkezi daha uygun olacaktır.

Mağaza mağaza dolaşıp alışveriş yapmayı sevenler için de çeşitli seçenekler bulunur. Jordaan’ın dar arka sokaklarındaki genç tasarımcılara ait butikler ve ilginç antikacılar ilginizi çekecektir. Mücevher meraklıları için ise Paulus Potterstraat’taki Coster Diamonds tavsiye edilmektedir.

Prinsengracht ve Herengracht arasında bulunan Negen Straatjes’te (Dokuz Pasaj) meze dükkanları bulunur. Burada ayrıca kendine has tarzlara sahip butiklerin bağlantı noktası olan P.C. Hooftsraat vardır.

Gurmeler İçin Özel Tavsiyeler

Jordaan’daki Runstraat’ta bulunan De Kaaskammer, ünlü meze dükkanları ve şarküterilerin toplandığı noktadır. Çeşit çeşit zeytinyağı ve hardalları ise Haarlemmerstraat’taki Meeuwig & Zn’de bulabilirsiniz.

Özel Üretim Hediyelik Eşyalar

Bir çift el yapımı tahta ayakkabı peşindeyseniz, şehrin her köşesinde toptan satılsa da, Sint Antoniesbreestraat’taki Wooden Shoe Factory en iyi tercihlerden biri olabilir. Delft fabrikalarından yapılmış Delft çömleklerini arıyorsanız Prinsengracht’taki Jorri Heinen’a uğramalısınız.

İlginç çizimlere sahip seramik kalkanlı evler, şişirilebilen plastik laleler ve küçük bir öpüşen çift biblosu gibi sıradışı hediyelik eşyalar için Dam Square Souvenirs’e göz atmadan geçmeyin.

Londra’daki Alternatif Taksiler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Zürih’te Toplu Taşıma Hakkında Bilinmesi Gerekenler