in

İngiltere Nasıl Bir Ülkedir?

İngiltere, Birleşik Krallık’ı oluşturan dört ülkenin en büyüğüdür. Bu dört ülke içerisinde yaklaşık 53 milyon nüfusuyla en kalabalık olanıdır.

Bu sayı, Birleşik Krallık’ın nüfusunun kabaca yüzde 84’üdür. Büyük Britanya adasında, İskoçya’nın güneyinde, Galler’in doğusunda yer alır.

İngiltere, tarihi ve dilsel kökenleri göz önünde bulundurulduğunda genellikle üç bölgeye ayrılır.

Bu bölgeler, alt bölgelere yani ülkelere ayrılmıştır. Bu ülkelerin de her birinin uzun birer tarihi vardır. Farklı yasalarla yönetilen ülkeler olmalarına rağmen, birçok durumda idari sebeplerle Birleşik Krallık olarak anılırlar.

İklimsel Özellikleri

İngiltere, antik Roma döneminden beri kalıplaşmış bir şekilde soğuk, gri ve yağmurlu olarak tasvir edilmiştir. Ancak bu çok da doğru bir tablo değildir. Hava nadiren çok soğuk veya sıcak olur. Ülkeye yağmur yağdığında da bu tasvirlerdeki kadar “ıslak” olmaz.

Londra, yıl boyunca Paris, New York ve Sydney’den daha az yağmur alır. Hatta haftalarca yağmur yağmaması yerel halk için normal bir durumdur.

Güney İngiltere’nin bazı kısımlarında, bir önceki kış az yağmur yağmışsa yaz aylarında su kısıtlamalarına bile gidebilir.

Slovenya Nasıl Bir Ülkedir?

Bulgaristan’ın İklimiyle İlgili Bilmeniz Gerekenler