in

Manchester’de Ziyaret Edilmesi Gereken 5 Yer

Manchester Futbol Kulübü

Manchester Futbol Kulübü

İngiltere’nin en başarılı kulüplerinden olan Manchester, 1968 yılında kazandığı kupayla Avrupa Şampiyonu olan ilk İngiliz takım olma unvanını almıştır.

Liverpool Futbol Kulübü ile uzun süredir rekabet halindedir. Çoğu futbol taraftarı için bu rekabet İngiltere’nin en büyük derbisi olarak nitelendirilir.

Bu rekabetin kaynağı ise Manchester ile Liverpool şehirlerinin sanayi devrimi dönemindeki çekişmesidir.


Çin Mahallesi

Çin Mahallesi

Çin Mahallesi, Manchester’da George ve Faulker Caddeleri civarındadır. 1970’li yıllardan beri dikkat çeken noktalardan biridir.

Son zamanlarda mahalle eskisi kadar popüler değildir. Zira birçok orta yaşlı mahalle sakini işlerini şehir merkezi yerine banliyölere taşıdı. Bölge de geceleri gençlerin vakit geçirdiği bir yer halini aldı.

Popülerliğinde bir düşüş olsa da mahalle hala ilginçliğini korumaktadır.


Kasaba

Kasaba

“Kasaba” isimli bölge Eşcinsel Kasabası olarak da bilinir.  Bölgede bulunan birçok pamuk deposunun olduğu Canal Caddesi etrafına kurulmuştur.

Burası Avrupa’nın en eski ve en kozmopolit eşcinsel topluluklarına ev sahipliği yapmaktadır.


Castlefield

Castlefield

Castlefield, orijinal bir Roma yerleşim yeri olan Mamucium’un bulunduğu bölgedir. Burası ortaçağdan beri bu isimle anılmaktadır.

İki metre yüksekliğindeki hala yıkılmayan duvarlar 16. yüzyıldan kalmadır. Bölge, Manchester’daki kanal ağının merkezi ve tarihi önemiyle bir ulaşım irtibat noktasıdır.

Günümüzde Kent Mirası Parkı olarak hayat bulan bu kale Castlefield Havzası, Bridgewater Kanalı ve bir bilim müzesini barındırır.


Albert Meydanı’ndaki Manchester Şehir Salonu

Albert Meydanı’ndaki Manchester Şehir Salonu

Alfred Waterhouse yapımı neo-gotik bu şaheser, sanayi devrimi dönemindeki Manchester’ın zenginliğini ve gücünü gösterir.

Yapıyı ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Devlete ait odalar kullanımda olmadığı zamanlarda ziyaretçilere açıktır.

0

Buenos Aires’te Neler Yapılabilir?

İskoçya Nasıl Gezilebilir?