in

Dublin’de Leap Card Kullanmanın Faydaları

Leap Card doldurulabilen bir elektronik para kartıdır. Dublin’de otobüs hizmetlerinde, Luas’ta ve DART/Commuter demiryolu hatlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Leap Card, farklı ulaşım araçları arasındaki geçişi desteklemez. Dolayısıyla aktarma sırasında indirim veya para iadesi gibi özellikleri yoktur.

Yine de, Leap Card’la ödemeler, nakit ödemelere göre yüzde 10-18 arası daha ucuza gelmektedir.

Karta Dolum Yapan Yerler

Leap Card, Dublin Havaalanı’ndaki iki terminaldeki satış yerlerinden satın alınabilir. Aynı şekilde şehirde “Leap Card” tabelasına sahip diğer mekanlardan da edinilebilir.

Kart, 10 Euroya satılmaktadır ve içinde 5 Euro kredi ve 5 Euro da ekstra krediyle gelmektedir. Kartı, perakende satış merkezlerinden, Luas bilet makinelerinden ve DART/Commuter demiryolu hattı bilet makinelerinden doldurmak mümkündür.

Kart online olarak da yönetilebilir ve Leap Card web sitesinden doldurulabilir.

Kullanım Şekli

Kartı, Luas istasyonlarındaki okutuculara ve demiryolu istasyonlarına girişte turnikelere okutmalısınız.

Otobüslerde ise, kartı hem okutucuya göstermeniz hem de sürücüye gideceğiniz güzergahı söyleyip böylece doğru ücretlendirmeyi yapmasını sağlamanız gerekir.

İsterseniz, kart okutucunun sağ tarafındaki yere kartı tutarsınız ve kartınızdan otomatik olarak 2.40 Euro tahsil edilir. Bu, en yüksek ulaşım ücretidir ve gideceğiniz yeri söylemenize gerek kalmaz. Otobüsten inerken, kartı tekrar okutmanız da gerekmez.

Bratislava’da Gezilecek Yerler

0

Cordoba’da Görülecek Yerler Nelerdir?