in

Barselona’da Kapkaççılara Dikkat!

Barselona Avrupa’da kapkaçın en yüksek oranda olduğu şehirlerdendir.

Cüzdanınızı veya değerli eşyalarınızı ceplerinizde ya da çanta ceplerinizde tutmayın.

Para kemeri sizi soyulmaktan kurtaracak en kolay ve ucuz yol olacaktır.

Toplu taşıma, tren, La Rambla ve Raval gibi kalabalık otobüs istasyonlarının olduğu alanlarda daha dikkatli olmalısınız.

Çeşitli Kapkaç Numaraları

Para bozdurmak için size yaklaşan birinin hemen ardından polis görünümlü bir başkası yanınıza gelip kimlik için cüzdanınızı kontrol etmek isteyebilir. Bu kişiler polis değildir, yani olabildiğince dikkatli olun. Aksi halde cüzdanınızı geri aldığınızda içinden bir kaç kartınızın veya paranızın gitmiş olabilir.

Kapkaççılar, dikkat dağıtan hileler kullanırlar. Turistlerin çok olduğu belirli noktalarda size ‘sihirbazlık hilesi’ göstermeye çalışan kişiler olabilir.

Örneğin hilelerden birinde parmağınızı etrafında tel sarma işlemi vardır. Kolunuzu etkisiz hale getiren bu işlem sırasında tüm dikkatiniz tek bir yöndeyken suç ortaklarından biri de kapkaç yapar.

Suçluların turist gibi davranıp, kurbanlarına yaklaşmak için adres sorma bahanesini kullandıklarını da unutmayın.

Her zaman belirli bir mesafeyi koruyun. Turistlerin çok olduğu mekanlarda çevrenize karşı daha dikkatli olun.

Metrolara Dikkat

Metrolar, kapkaççıların yuvası gibidir. Metroda, fırsat bulduğunda hırsızlık yapan kişilerle birlikte çalışan başkalarının saldırılarına maruz kalabilirsiniz.

Özellikle Sants tren istasyonlarının ve Sagrada Familia’nın duraklarında daha dikkatli olmalısınız.

Nereden geldiği belli olmayan bir grup insan, siz tam araca binmek üzereyken çıkagelir. Grup sizin girişinizi ve çıkışınızı engelleyebilir. Kapılar kapanırken siz o kişilerin arasında kalırsınız.

Araç çok doluymuş ve bir an önce araca biniyormuş gibi yaparlar. Fakat bu kargaşa sırasında çoktan sizin ceplerinizden alacaklarını almışlardır.

Napoli’de Ne Yenir?

Arnavutluk’ta Nereler Gezilebilir?