in

Madrid Nasıl Bir Şehirdir?

Madrid aynı isimdeki “Comunidad de Madrid” özerk topluluğun başkentidir. Ayrıca İspanya’nın en büyük şehri ve başkentidir.

Şehir nüfusu kabaca 3,3 milyondur. Yakın bölgelerdeki yerleşim yerleriyle beraber bu rakam yaklaşık 6,5 milyona ulaşır.

Madrid en çok kültürel ve sanatsal zenginliğiyle bilinir. Buna en iyi örnek El Prado müzesidir. Aynı zamanda dünyadaki en canlı gece hayatına sahip şehirlerden biridir.

Önemli Turistik Noktalar

Madrid, İber Yarımadası’nın kuzey doğusunda, Kastilyan platosunda ortalama 650 metre yükseklikte yer alır. Neredeyse tüm meşhur turistik yerler şehir merkezindedir.

Bunlardan ilk akla gelenler Puera del Sol, Plaza Mayor, Palacio Real ve Plaza de Colon’dur. Madrid’in gezilebilecek ana caddeleri arasında Gran Via, Alcala Caddesi ve Paseo de la Castellana sayılabilir.

İklim Özellikleri

Madrid’in iklimi karasaldır. Zaman zaman aşırı kuraklıklar yaşanabilir. Çok fazla güneş ışığı gördüğünde yazları da sıcak ve kurak geçer.

Kışın ise oldukça soğuktur ve geceleri ayaz olur. İlkbahar ve sonbahar ayları genellikle yağışlı ve ılımandır. Bu aylar şehri ziyaret etmek için kuşkusuz en iyi zamanlardır.

Kışları kar yağışı  düzensizdir. Kar yağışı genellikle sadece birkaç gün sürer ama etraftaki sıra dağlarda fazlaca kar yağışı görülür.

Arhus Nasıl Bir Şehirdir?

Viyana’da Nasıl Gezilir?