in

Cenevre’deki Otobüsler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cenevre’de toplu taşıma, oldukça pratik bir ulaşım seçeneğidir. Eğer tren ya da otobüse binecekseniz, her durakta bulunan makinelerden biletinizi önceden almanız gerekir. Eğer durakta bilet yoksa, şoförden alabilirsiniz.

Biletler ve Özellikleri

Kısa mesafe yolculuk için bilet ücreti 2.50, 1 saatlik sınırsız yolculuk ve aktarma için ise 3.50 İsviçre Frangıdır.

Sabah saat 8’den gece yarısına kadar geçerli olan günlük bilet 8 İsviçre Frangıdır. Alındığı saatten itibaren bir sonraki sabah saat 5’e kadar geçerli bilet ise 10.80 İsviçre Frangıdır.

Eğer SBB Demi-Tarif/Halbtax” kartı alırsanız yüzde 20-30 civarında indirimli seyahat edersiniz. Ancak bilet makineleri para üstü vermediğinden, fazla para verdiyseniz biletinizi atmayın. Havalimanı, Cornavin tren istasyonu ya da Rive’de bulunan TPG ofisine gidip para üstünüzü alabilirsiniz.

Normal biletler ya da günlük biletler sadece Cenevre’de geçerlidir. Cenevre ulaşım hizmetleri tarafından Fransa’da işletilen otobüs duraklarında bilet makineleri bulunmaz. Buralarda bileti, otobüsteki bilet makinesinden alabilirsiniz.

Unireso Geneva Transport Card

Otel, pansiyon veya kamp alanlarında kalanlara, Ocak 2008’den beri toplu taşımalar ücretsizdir. Bunun için kayıt sırasında resepsiyondan Unireso Geneva Transport Card alabilirsiniz. Kalacağınız süre boyunca geçerli olacaktır.

Bu kart Cenevre ve kasabalarında, ayrıca Cenevre’nin toplu taşıma sistemlerinin bağlı olduğu Unireso’nun çalıştırdığı tüm hatlarda da geçerlidir. Bu kartı kullandığınız sürece kimlik ya da pasaportunuzu taşımanız gereklidir. Kart havalimanlarında da geçerlidir.

Unireso Geneva Transport Card en fazla 15 gün geçerli olabilir. Kaldığınız yerden çıkış yaptığınız gün de geçerliliği devam eder. Uçağınız geç saatteyse ve şehirde biraz daha dolaşmak isterseniz bu özellik çok işinize yarayabilir.

Viyana’da Nasıl Gezilir?

Gjirokastër Nasıl Bir Şehirdir?