in

Zürih’te Neler Yapılabilir?

Zürich size bir turist olarak şehrin keyfini çıkarabileceğiniz birçok farklı seçenek sunar. İşte birkaçı:

  • Zürich merkezindeki füniküler hattı Polybahn’la dik bir tepede yer alan Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’ne (ETH) gidebilirsiniz.

Bu hatta Zone 110 ZVV bileti geçerlidir. Enstitünün güzel bir manzaraya sahip bir terası ve terasın hemen altında halka açık öğrenci kafeteryası bulunur.

  • Günübirlik kayak turu yapabilirsiniz. Kış aylarında, Hauptbahnhof’tan hem tren hem de kayak için geçerli bir “snow’n’rail” bileti alınabilmektedir. Şehir merkezine en yakın ve büyük kayak merkezlerinden biri olan Flumserberg çok popülerdir. Kayak konusunda amatör ya da uzman olun, burada herkese uygun kulvar seçenekleri yer almaktadır.
  • Zürih Gölü’nde eski iki buharlı gemiden biriyle tura çıkabilirsiniz. Mesafesine göre değişiklik gösteren birkaç farklı güzergahtan birini seçebilirsiniz. Ya da, küçük bir sandal kiralayabilirsiniz.
  • Zürih manzarasına hakim bir tepe olan Uetliberg’e tırmanabilir ya da ana istasyondan bir trene binerek gidebilirsiniz. Burada yüksek bir kuleden, 360 derecelik Zürich manzarasını görmek mümkündür. Yükseklik korkusu olanlara önerilmediğini hatırlatalım.
  • Gezegen yürüyüşü yapabilirsiniz. Uetliberg, “planetenweg” yani “gezegen yürüyüşü”nün başlangıç noktasıdır. Gezegen yürüyüşü, dağın sırtı boyunca gezegenlerin modellerinin bulunduğu yaklaşık 13 km. uzunluğunda bir yoldur. Modeller, Güneş Sistemi’ndeki gerçek büyüklüklerine oranla ölçeklendirilmiştir.
  • Zürih’e başka bir tepeden bakmak isterseniz, Irchel’e gidin. Buraya Milchbuck tramvay durağından gidebilirsiniz veya Käferberg’i tercih edebilirsiniz. Bucheggplatz’dan tepeye çıkın, sağdan ormanı takip edin.
  • Gece kulüplerini keşfedebilirsiniz! Zürih, Avrupa’da kişi başına en çok kulüp düşen şehirdir. 20 Minuten (20 Dakika) gazetesinde kulüplere dair bilgiye ulaşabilir ve Zürich’in farklı bir yönünü görebilirsiniz.
  • Bisiklete binin! Şehirde, bazı duraklarda ücretsiz kullanabileceğiniz bisikletler bulabilirsiniz. Ancak yine de dikkatli olun çünkü şehirde bisikletle dolaşmak deneyimli sürücüler için uygundur. Tramvaylar ve otobüsler, özellikle de tramvay yolları deneyimsiz bisikletçiler için ciddi bir risk oluşturabilir.
  • 45 dakikalık bir tren yolculuğuyla Avrupa’nın en büyük şelalesini, Rhine Şelalesini görebilirsiniz. Şelaleyi görmek için Zürih Havaalanı’ndan veya Zürih HB’den (merkez istasyon) Winterthur’a gidin. Oradan trenle Schloss Laufen’e aktarma yapın.

İskoçya Nasıl Gezilebilir?

Avusturya’da Hangi Diller Konuşulur?