in

Zürih’te Toplu Taşıma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zürih kullanışlı, temiz ve güvenli bir toplu taşıma sistemine sahiptir.Bu sistem birçok belediyenin ulaşım organını kapsar ve Zürcher Verkehrsverbund (ZVV) tarafından idare edilir.

ZVV, tüm Zürih kantonunun ve yolculara kolaylık sağlaması açısından bazı komşu kantonların ulaşım hizmetlerini de sağlar.

ZVV’nin Ucuz ve Konforlu Alternatifleri

Ulaşım ağında tramvaylar, otobüsler, yeraltı raylı sistemleri (S-Bahn), normal trenler (SBB), teleferikler ve gemiler bulunur.

Ulaşım ağının büyüklüğü ve karmaşıklığı ilk başta şok edici gelebilir. Ancak belli bir süreden sonra bir noktadan bir başkasına gitmek için düzinelerce yol bulunduğunu ve tüm bu farklı yolların gayet kullanışlı olduğunu fark edersiniz.

ZVV’nin ulaşım sistemi, ücret ve tarifeler bakımından İsviçre Federal Raylı Sistemleri SBB-CFF-FFS, Swiss PostAuto otobüs ağı, yerel otobüs ve tramvay sistemleri ile iç içe geçmiştir ve uyumlu şekilde işlemektedir.

Biletlerle İlgii Bilinmesi Gerekenler

Biletler, kalkıştan önce bir bilet satış makinasından veya bilet satan kiosklardan alınabilir. Bilet otomatları Almanca, İngilizce, Fransızca ve İtalyanca hizmet verir.

Her makineden hemen hemen her türlü bileti alabilirsiniz. Bu makineler, bölgeleri gösteren bir haritaya sahiptir. Anlaşılır açıklamalarla size yardımcı olur ve böylece size en uygun ulaşım yöntemini seçebilirsiniz.

Eğer uzun bir süre kalacaksanız, aylık bilet olan ZVV NetworkPass’ı almaya çalışın. Bütün bölgelerde seyahat ederken, aylık bilet, sekiz günlük biletten daha ucuza gelir.

110. Bölge için 24 saatlik bilet kullanabilirsiniz. Day Pass olarak anılan bu bilet çift bilet fiyatındadır. Ayrıca, Zürich’in farklı bölgelerinde tarifenin değişebileceğini unutmayın.

Amsterdam’da Alışveriş Yapacaklara Öneriler

Münih’te Gezilmesi Önerilen Tarihi Caddeler