in

Napoli’de Ne Yenir?

Napoli pizzanın anavatanıdır. En çok önerilen domatesli, üzerinde fesleğen ve taze mozzarella bulunan pizza margherita’dır.

Napoli’de pizza yemek, Floransa veya Roma’dakinden çok daha farklı bir deneyimdir.

Napoli mutfağı deniz ürünleri açısından da çok zengindir. Bunun nedeni hala işleyen eski Napoli limanıdır.

Zeytinyağıyla sotelenmiş sarımsak, domates ve yerel kırmızı şaraplarla hazırlanan birçok sosla karşılaşabilirsiniz. Bazı soslar arrabbiata, yani acıdır. Fra diavolo’ya dikkat edin, sosta çok acı biber var demektir.

Nerede Pizza Yemeli?

Napoli’deki pizzacılar arasında seçim yapmak zor olabilir. Bazı mekanlarda “Vera Pizza Napoletana” ibaresini göreceksiniz. “Gerçek Napoliten Pizzası” anlamına gelen bu ibarede, şık bir Vesuvio içinde pizza hazırlayan bir uşak resmi görürsünüz.

Bu tabelalar, mekanın Napoli Pizza Derneği standartlarına uygun pizza yaptığını gösterir.

Eğer pizza denemek istiyorsanız, Pizzeria Brandi’ye yani “pizza margherita”nın doğduğu yere gidin. Da Michele (Cesare Sersale Sokağı 1-3) bu aralar oldukça popüler bir yerdir.

Daha az eğlenceli olan Trianon a Forcella da bir alternatif olabilir. Bu pizzacılar çok lezzetli pizzalar yaparlar ama dikkatli olun, çünkü Napoli’nin çok da tekin olmayan Forcella bölgesine çok yakındırlar.

Hangi Pizzayı Yemeli?

Da Michele’de yalnızca pizza margherita veya marinara yapılır. Bu iki pizzanın gerçek pizza olduğuna inanırlar. Eğer fazla malzeme eklerseniz pizzanın basit, güzel ve ince hamuru üzerinde iyi domates ve taze mozzarellayla oluşan gerçek tadını kaçırabileceğinizi düşünürler.

Bu restoranlarda her zaman kuyruk olduğunu, Da Michele’de kapıda garsonun size bir numara vereceğini de unutmayın.

Alternatif mekanlar, Napolililer arasında meşhur olan bazı pizzacılardır. Dei Tribunali Sokağı’ndaki Di Matteo, Il presidente, Sorbillo ve onun birkaç metre ilerisindeki kardeş dükkanı özellikle tavsiye edilir.

Bulgaristan’ın İklimiyle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Barselona’da Kapkaççılara Dikkat!