in

Turistler Dikkat: Roma’da Hırsızlık Yöntemleri

Roma çok ünlü bir turistik yer olduğu için, özellikle de kalabalık ortamlarda fazlasıyla kapkaççılık, çanta ya da cüzdan hırsızlığı oluyor. Daha kötüsü, Roma’daki kapkaççılar çok kurnaz yöntemler kullanıyor.

2010’da yapılan bir araştırmaya göre, Roma, turistlere yönelik kapkaç olaylarında Barselona’dan sonra ikinci sırada geliyor.

Değerli eşyalarınızı pantolon cebiniz dışında bir yerde taşımayın. Özellikle de ön cebinize koyun, çünkü pantolonunuzun ön cebi paranızı saklamak için en güvenli yerdir.

Önde cebiniz yoksa, dikkatli olmak kaydıyla, çantanızda da taşıyabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise bele bağlanan bir çanta (freebag) olabilir. Ayrıca yanınıza sadece o gün ihtiyacınız olacak kadar para alın.

Bıçakla Kesme Yöntemi

Sokakta yürürken hırsızlara karşı tetikte olmalısınız. Kullandıkları en popüler yöntem, size motosikletle yaklaşıp kol çantanızın askısını bıçakla keserek çantayı çekip almak. Keza çantanızın altını keserek cüzdanı alttan çektikleri de oluyor.

Klasik bir yöntem de, bir kişi dikkatinizi dağıtırken (sigara istemek veya garip şekilde dans etmek gibi) diğerinin arkadan cüzdanınızı alması. Yahut çingene çocuk grupları etrafınızı sarıp gazete veya kalın kartonların altından cebinize ulaşabilir.

Kaba Olmaktan Çekinmeyin

Yoğun bir kalabalığın içindeyken dahi, size çok yaklaşan biri olduğunda dikkat edin. Çok yakınınıza geldiyse itmekten çekinmeyin. Kaba olmak hırsızlığa maruz kalmaktan iyidir.

Ana tren istasyonu Termini, Esquilino, Termini’den San Pietro’ya giden 64 numaralı otobüs ve “Trevi Fountain” (Aşk Çeşmesi olarak da bilinen yer) kapkaççılarıyla ünlüdür. Yankesicilerin bir diğer mekanı da elbete metro. Buralarda hırsızlara karşı bir kat daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

Belek’te Neler Yapabilirim?

Viyana İçin Bazı Tüyolar