in

Macaristan’daki Restoranlar

Çorbaların, etin ve bol kalorili yemeklerin yer aldığı Macar mutfağı sizi hayal kırıklırıklığına uğratmayacak. Ancak Macaristan’da dışarda yemek yerken dikkat etmeniz gereken belli noktalar var.

  • Budapeşte’deki turistik yerlerde, menüdeki ana yemekler 2500-3000 Forint arasıdır. Budapeşte dışında, Eger ve Szentendre gibi yerlerde 1500-1800 Forint arasıdır.
  • Budapeşte’de bir öğle yemeği kişi başı 900-8000 Forint arası değişir. Budapeşte dışında ise fiyatlar bunun yarısı, belki de üçte biridir. Çin fast food menüsünün fiyatı 500 Forint’tir.
  • Restoranlarda, yüzde on ile onikisi arasında bir miktar servis ücreti olarak adisyona eklenir. Ancak, bu işlemin yapılacağı menüde açıkça belirtilmek zorundadır. Eğer belirtilmemişse, restoranın bunu yapmaya hakkı ve yetkisi yoktur.
  • Servis ücreti olmasa bile, servis çok kötü olmadığı sürece çoğu Macar cömert davranır. Hesabın yüzde onu kadar bahşiş bırakırlar. Çoğu Batılı ülkenin aksine, bahşiş masada bırakılmaz. Ödediğiniz miktar fişte belirtilir ve hesabınızı öderken bahşişi de bırakmış olursunuz.
  • Geceleri, uçuk içki fiyatlarıyla turistleri kazıklamak isteyen yerlerin çoğu artık kapalı. Ancak, siz yine de sipariş vermeden önce menüdeki fiyatları kontrol etmeyi unutmayın.
  • Macar mutfağı size hitap etmediyse, büyük şehirlerde ve otoyol kenarlarında KFC, McDonald’s, Burger King, Pizza Hut, Subway ve TGI Friday’s gibi uluslararası zincir restoranları da bulabilirsiniz.

Almanya’da Alışveriş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çek Cumhuriyeti’nin Katı Trafik Kurallarına Dikkat!