in

Slovenya Nasıl Bir Ülkedir?

Slovenya, Avrupa Birliği, Schengen Antlaşması ve NATO üyesidir. Ülke Avrupa’nın merkezinde, Adriyatik Denizi’nin kuzey ucundaki doğu Alpler’de yer alır.

Kuzeyinde Avusturya, batısında İtalya, kuzeydoğusunda Macaristan ve güneydoğusunda Hırvatistan bulunur.

Küçük olmasına rağmen, Alpler’e ait bu ülke Avrupa’nın en önemli transit yollarına ev sahipliği yapmaktadır.

Önceden Yugoslavya’nın altı cumhuriyetinden biriydi, günümüzdeki haline 1991’de ilan ettiği bağımsızlıkla kavuştu. Batı Avrupa’yla ilişkili tarihi, güçlü ekonomisi ve istikrarlı demokrasisi Slovenya’nın çağdaş bir ülke olmasındaki en büyük etkendir.

Ekonomik Durum ve İklim

Slovenya’nın başlıca endüstrileri, araba yedek parçaları, kimyasallar, elektronikler, elektrikli aletler, metal ürünler, tekstil ve mobilyadır.

Kıyısında Akdeniz iklimi görülür; sıcağa yakın ılıman yazlarıyla ve doğudaki plato ve vadilerdeki soğuk kışlarıyla kıta iklimi görülür.

Kültürel Atmosfer

Eski Sloven şehirleri Barok (Avusturyalı) ve Roma mimarisinden etkilenmiştir. Kuzeybatıdaki kırsal ve şehir mimarisi komşu Avusturya ile birçok ortak  özellik paylaşır; bunlara barok tapınaklar ve çan kulesi dahildir.

Başkent Ljubljana Roma dönemlerinde kurulmuş bir şehirdir ve günümüzde üniversitesinde 50,000’den fazla öğrenci bulunmaktadır.

Slovenya’da Ne Yenir?

İngiltere Nasıl Bir Ülkedir?