in

Boğazkale Nasıl Bir Yerdir?

Boğazkale, Çorum’un bir ilçesidir. Hititlerin Hattuşaş şehri etrafındaki kalıntıları arasında yer alan bu ilçe, UNESCO’nun Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Hattuşaş

Boğazkale ilçesinin hemen kenarında bulunan eski Hitit başkenti Hattuşaş, yaklaşık 3500 yaşındadır.

Bu imparatorluk, zamanının en güçlü imparatorluklarından biridir.

Yazılıkaya ve Hattuşaş, M.Ö. 1200 yılında yıkılan Hititler’in geride bıraktığı tarihi kentlerden bazılarıdır.

Hattuşa kalıntılarını şehir surları, Aslan kapısı dahil olmak üzere birçok kapı ve tünel, sur, tapınak ve saray oluşturmaktadır. Aslan kapısı halen geniş iki aslan figürünü korumaktadır.

Bölgeye Ulaşım

Ankara-Sungurlu otoyolu arasında bulunan Boğazkale ilçesine ulaşım, yine bu otoyolu kullanan otobüslerle mümkündür.

Dolmuş ve otobüsler, Sungurlu ve Boğazkale arasında sefer düzenlemekle beraber hizmet kalitesi maalesef çok iyi değildir.

Arabayla Ulaşım

Boğazkale’de konaklamayı düşünmüyorsanız, Hattuşaş’ı gezmenin en güzel yolu kendi arabanızla yapacağınız günübirlik bir tur olabilir. Kalıntılar arasındaki küçük araba yollarını kullanabilir ve kalıntıları inceleyebilirsiniz.

Hattuşaş’taki tüm önemli noktalara sizi ulaştıracak olan bu ara yollarda önemli bölgelerde arabanızdan inip mevcut harita, işaret ve görüntüleri inceleyebilirsiniz. Park etmek de oldukça kolay olacaktır.

Yaya olarak gezmek sizi biraz yorabilir çünkü kalıntılar birbirinden ayrı olmakla beraber yollar ve tepelerden oluşmaktadır. Ayrıca, sit alanına girmek için ufak bir giriş ücreti ödemeniz gerekmektedir.

São Paulo’da Toplu Taşımayla Ulaşım

Bhutan Nasıl Bir Ülkedir?