in

Beyoğlu Çiçek Pasajı Nasıl Bir Yerdir?

Çiçek Pasajı, şehrin 19. ve 20. yüzyılın şatafatlı pasajlarının en meşhur örneğidir. Osmanlı dönemi ihtişamına uygun olarak hoş bir şekilde restore edilmiştir.

İstanbul’un Beyoğlu semtinde, İstiklal Caddesi ve Sahne Sokak arasında yer alan pasaj “L” şeklindedir. Bir zamanlar tarihi Cité de Péra binasının avlusu olarak kullanılmıştır.

“Çiçek Pasajı” İsmi Nereden Gelir?

Bina Osmanlı sadrazamı Sait Paşa tarafından satın alındıktan sonra ismi Sait Paşa Pasajı olarak değiştirilmiştir. Ancak şu anda kullanılan” Çiçek Pasajı” ismi, savaşla geçen 1920’lerde pasaj boyunca çiçek satan Rus çiçekçilere ithafen kullanılmaya başlanmıştır.

İsmi aynı kalsa da çiçekçiler gideli çok olmuş ve yerlerini 1960’larda kaba meyhanelere bırakmışlardır. 1988’de ise mekan adeta yeniden doğarak yüksek profilli müşterilerine lüks restoranlarıyla hizmet vermeye başlamıştır.

Çiçek Pasajı’ndaki Restoranlar

Günümüzde, Çiçek Pasajı zarafetini olumlu yönde kullanmayı başarıyor. Şehrin en pahalı restoranlarından, şık kafelere ve sofistike şarap evlerine kadar değişik tarzlara ev sahipliği yapan pasaj, hem Türk hem de yabancı kalabalıkları kemerli girişine doğru çekiyor.

Sadece yerel mutfak, özenle hazırlanmış mezeler, taze pişirilmiş Türk ekmeği, dumanı üzerinde Testi Kebabı ve ülkenin ünlü sert içkisi anasonlu rakı ile adeta yıkanmış bardaklar değil, etrafı kuşatan ihtişam da misafirlerine görsel bir ziyafet sunuyor.

Dakka Nasıl Bir Şehirdir?

Dubai’nin Metro Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler