in

Bodrum Nasıl Bir Yerdir?

Bodrum, antik Halikarnassus şehrinin bir beldesidir.

Dünyanın yedi harikasından biri olan, Halikarnas Mozolesi olarak da bilinen Kral Mausollos Mozolesi’ne ev sahipliği yapmaktadır.

Bodrum zıtlıkları barındırmasıyla da büyüleyici bir özelliğe sahiptir. Bir taraftan antik kent kalıntılarını barındırırken, diğer taraftan Türk insanı ve çeşitli ülkelerden gelen turistlerin armonisine sahiptir.

Halikarnas Balıkçısı

Bodrum, Türk turizm endüstrisinin merkezlerinden biridir. Bodrum körfezindeki ekonominin odak noktasıdır. Körfez kıyı etrafına dizilmiş birçok köy ve yerleşim birimine ev sahipliği yapmaktadır.

1960’lara kadar Bodrum sade bir balıkçı köyüydü. Birkaç entelektüel Türk’ün bir araya gelip belde hakkında yazılar yazmaları olayın tüm seyrini değiştirmiştir.

Bu yazılardan en önemlisi Cevat Şakir’in “Halikarnas Balıkçısı”dır. Oxford’da eğitim almış yazar ömrünü yazmaya ve beldeyi yeşillendirmek için ağaç ve çeşitli bitkileri dikmeye adamıştır.

Türkiye’nin kıyılarını guletle gezme deneyimini anlatan “Mavi Yolculuk”ta, Ege’nin şaşırtıcı derecede berraklığıyla ünlü mavi denizinin tasvirleri yer alır. Bodrum civarına yapılan seyahatlerin keyfini tasvir ediş şekli, onun gezilerine özenen koca bir nesle ilham vermiştir.

Gece Hayatı

Modern Bodrum’un barındırdığı, şaşırtıcı derecede uç iki kutup vardır. Beldenin doğu yakası uzun ince fakat yine de hoş bir plaja sahiptir. Son birkaç yıldır yöneticilerin kaliteli bir plaj yaratma konusundaki çabalarının başarıyla sonuç vermesinin de bunda etkisi çoktur.

Plajın biraz gerisinde barlar, restoranlar ve Akdeniz’in tüm tatil beldelerinde tipik olarak görülebilecek gece kulüpleri bulunmaktadır. Ön tarafı açık olan barlar, herkes dışarı çıkmadan, yani gece saat 10.00’dan önce canlanmaz.

Plaj manzaralı oldukça güzel barlar olduğu gibi, sıkı bir içme kültürüne sahip turistlerin uğradığı kötü şöhretli barlar da bulunmaktadır. Bodrum gayet kaliteli gece kulüplerini de barındırmaktadır. Yaklaşık 4000 kişilik kapasitesiyle Halikarnas, en öne çıkan örneklerden biridir.

Marina ve Yat Kulübü

Beldenin batı yakası genellikle Marina ve Yat Kulübü etrafında şekillenmiştir. Çoğunlukla yatlardan ve gemilerden inen turistlerin alışveriş yaptığı dükkanlar ve restoranlardan oluşan bu bölgede hayat daha sakin sayılabilir.

Ayrıca buradaki pahalı süpermarketlere girip kaliteli şaraplar ve zeytinyağı aldıktan sonra Helly Hanson’a uğrayıp yeni bir ceket edinmeden çıkmamanızı tavsiye ederiz. Eğer iyi bir araştırma yaparsanız oldukça iyi restoranlar ve giyim mağazaları bulabilirsiniz.

Tüm tatil beldelerinde olduğu gibi burası da deniz kenarında olduğu için fiyatlar hayli yüksektir. Akşam saatlerinde belde halkının ve turistlerin birlikte sahil boyunca yaptıkları yürüyüşler harika bir atmosfer yaratmaktadır.

São Paulo Nasıl Bir Şehirdir?

Bangladeş’te Gezilecek Yerler