in

Bodrum’da Neler Yapabilirim?

Bodrum, Ege kıyılarının en büyük ve en ilgi çekici tatil merkezi sayılır. İlçenin merkezi, 1970’lerde “keşfedildiğinden” bu yana Avrupalı turistler için hayli geliştirilmiştir.

Bodrum Kalesi olarak da anılan Aziz Peter Kalesi ilçenin en öne çıkan yapısıdır.

Alçak ve beyaz badanalı evlerin oluşturduğu Akdeniz manzarasındaki geleneksel tahta kayıklar da işlek Bodrum Limanı’nı süsler.

Plajlar

Deniz kenarındaki konumuna rağmen, Bodrum sadece bir sahil kasabası değildir. 3 km uzağında Gümbet ve 7 km uzağında Bitez plajları bulunur.

Gümbet ve Bitez’e dolmuşla gitmek münkündür. Bu plajlar aynı zamanda rüzgar sörfüne de elverişlidir.

Tarihi Bölgeler

Bodrum antik zamanların Yedi Harikası’ndan biri olan Kral Mausolos Mozolesi’nin bulunduğu yerdir. Anıttan sadece birkaç parça bugün ayakta olsa da, merak pek çok insanı bu kalıntıların olduğu bölgeye çekmektedir.

Görülmeye daha çok değecek olan yer ise Bodrum Kalesi’dir. Harika bir deniz manzarasına, Bizans döneminden kalma oldukça ilginç bir gemi enkazı ve ürkütücü zindanlar eşlik eder.

Yaklaşık 13.000 kişi kapasiteli Bodrum Amfitiyatrosu da yine Kral Mausolos’un hükümdarlığı döneminde inşa edilmiş önemli bir yapıdır. Bu tatil beldesinin yamacına kurulmuş olan yapı, kale ve limanın üzerinde çekilen klasik manzara kartpostallarının görüntüsünü vaat eder.

Birkaç saatliğine bile olsa Türk kıyıları boyunca el yapımı muhteşem Türk guletleriyle gezmek Türkiye’de yapacağınız bir tatilin ayrılmaz parçasıdır. Eğer birkaç gününüz daha varsa Yunan Adaları’na uğrayan daha kapsamlı bir gemi yolculuğu yapmak isteyebilirsiniz.

Alternatif Rotalar

Bodrum Yarımadası’nın koylarına gizlenmiş ilgi çekici yerleşim yerleri dolmuşla merkeze sadece birkaç dakika mesafededir. Bu yerlerin en öne çıkanlarından olan Gümüşlük, antik Myndos liman kentini kısmen içine alır. Bölgenin en ünlü ve en iyi balık restoranları beldenin deniz kenarında sıralanarak kartpostallık bir görüntü oluşturmaktadır.

Roma İmparatorluğu’nun Asya’daki başkenti olan 2000 yaşındaki Efes Harabeleri, dünyada antik dönemlerden günümüze kadar en iyi korunmuş şehirlerden biridir. Hemen bitişiğindeki Selçuk Arkeoloji Müzesi, bölgeyi tamamlayan bir diğer unsurdur. Efes kenti, araçla Bodrum’dan iki buçuk saat uzaklıktadır.

Sultan Ahmet Camii Nasıl Bir Yerdir?

Dakka Nasıl Bir Şehirdir?