in

Arjantin’de Ne Yenebilir?

Arjantin yemeği sağlıklı yiyecek kitaplarında bulamayacağınız birçok tarifi üreten İspanyol ve İtalyan mutfağının bir kombinasyonudur.

Biftek

Arjantin’deki biftekler kalın, sulu, yumuşak ve her zaman mükemmel pişmiştir.

Ot ile beslenen ineklerden elde edilen etler zaten kendini belli eder.

Size sadece doğal lezzetini vurgulayacak kadar az tuz ve karabiber ile servis edilir.Eğer biraz daha aromalı seviyorsanız sarımsak, maydanoz, kırmızıbiber ve zeytinyağından yapılmış keskin bir sos olan chimichurri’yi her zaman bifteğinizin yanında bulabilirsiniz.

Sosis

Arjantinliler çok fazla hayvansal ürün tükettiğinden normalde kulağa lezzetli gelmeyen birçok hayvansal artık ortaya çıkar. Fakat bu sizi korkutmasın; bütün bu iç organlar alınır, çeşitli baharatlarla terbiye edilerek bir bağırsak kaplamasının içine konur ve ortaya leziz sosisler çıkar.

Empanadalar

Empanadalar, kıyma veya tavuk gibi et ile doldurulmuş ve sonra kızartılıp chimichurri eşliğinde servis edilen hamur işleridir. Jambon ve peynir, mısır, kabak veya çikolata gibi tatlı malzemeleriyle bile doldurulabilir. Empanadalar kızartıldığından dolayı bazı insanlara yağı ağır gelebilir.

Provoleta

Provoleta’nın kıtır, ızgara edilmiş kabuğu; içindeki lezzetli erimiş peyniri korur ve böylece çok sağlıksız fakat inanılmaz lezzetli bir atıştırmalık ortaya çıkar.

Pizza

Hangi pizzanın – ince hamurlu veya kalın hamurlu- daha iyi olduğu konusundaki tartışmaya Arjantin’de yaşayan büyük İtalyan nüfusu sayesinde artık yeni bir rakip eklendiği söylenebilir.

İtalyan Klasikleri

Arjantin’deki tek popüler İtalyan yemeği pizza değil. Buenos Aires’Te İtalyan restoranları her yerde var ve cannelloni, ravioli ve makarna gibi bulmayı umduğunuz tüm geleneksel yemekleri sunuyorlar.

Tatlılar

Arjantin restoranlarındaki tatlı mönüleri genelde birkaç seçeneği aşmayan kısa mönülerdir. Flan, tepesinde sulu krem karamel olan, tatlı ve yoğun bir kremalı turtadır.

Eğer daha hafif bir şeyler istiyorsanız helado’yu deneyebilirsiniz. Helado dondurmadansa daha çok gelato’ya benzer ve çikolatalısından meyvelisine her çeşidini bulmanız mümkündür.

Bordeaux Nasıl Bir Şehirdir?

Eiffel Kulesi Civarında Nereler Gezilebilir?