in

Buenos Aires’i Gezerken Bilmeniz Gerekenler

Buenos Aires, Arjantin Cumhuriyeti’nin başkentidir. Kelime anlamı ise “hoş rüzgarlar” veya İspanyolca’dan birebir çevirisiyle “iyi hava” demektir.

Latin Amerika’nın en büyük şehirlerindendir. Sunduğu kültürel çeşitliliğin yanı sıra ülkenin diğer yerlerini gezebilmek için de çıkış noktasıdır.

Toplu Taşımayla Ulaşım

İş gidiş-çıkışı saatlerinde kalabalıklaşsa da, şehirdeki toplu taşıma ağı gayet iyidir. Metroya “Subterraneo” kelimesinin kısaltması olan “Subte” denilir. Metro ağı çok geniş olmasa da, turistik bölgelerin hemen hemen hepsini kapsar.

Metronun yanı sıra, birçok hattı olan otobüsler ve çeşitli banliyö trenleri de yolcular tarafından yaygın olarak kullanılır.

Bloklar Halindeki Şehir

Şehirde yön bulmak da gayet kolaydır. Şehir planlaması New York ve Manhattan’ınkine benzerdir. Eşit büyüklükte karelere bölünmüş olan şehir, yüzlerce bloğa ayrılmıştır.

Çoğu sokak tek yönlüdür. Bu yüzden taksiler ya da otobüsler gidiş ve dönüşte aynı rotayı takip etmezler. Buna dikkat etmek gerekir.

Şehir Haritası Kullanımı

Şehir haritaları çeşitli yayımcılar ve devletin turizm sorumluları tarafından basılır. Tüm otobüs hatlarını gösterdiği için bu haritalar toplu ulaşım kullanmak isteyenler için vazgeçilmezdir.

Her zamanki gibi, haritanın hangi yönü gösterdiğini dikkatlice kontrol etmelisiniz. Zira bazı haritalar ters-düzdür. Özellikle de Ezeiza Havaalanı’ndaki taksi duraklarından edineceğiniz haritalar bu şekildedir.

Şangay’da Görülmesi Gereken Yerler

Buenos Aires’te Neler Yapılabilir?