in

Rio de Janeiro Karnavalı Hakkında Genel Bilgiler

Tüm güzelliklerine rağmen yine de Rio’yu ziyaret etmek için en iyi sebep karnavaldır. Dünya çapında çokça tanıtımı yapılan bu parti, iki hafta boyunca sürer.

Karnavallar

Samba okulları merkezde Sambódromo adı verilen devasa yapıların üzerinde geçit töreni yaparlar.

Karnaval sırasında “blocos de rua” adı verilen sokaklardaki geçitler de dahil Rio’nun size sunacağı çok daha fazla şey vardır.

Bu “samba blokları sokaklarından” şimdilerde yüzlerce bulunmaktadır. Özellikle şehir merkezi ve şehrin güney bölgesinde hemen hemen her mahallede binlerce insanın toplandığı geçitler yapılmaktadır.

Geceleri Sambodrome için binlerce kişi sabaha kadar saatlerini dans ederek, şarkı söyleyerek ve tuttukları samba okullarını destekleyerek geçirir.

Samba Şovları

Yılın geri kalanında samba şovları turistler için Plataforma ve Scala gibi gösteri merkezlerinde gerçekleştirilen etkinliklerle devam eder.

Bu şovlar oldukça pahalı olmalarına karşın tam olarak Brezilya kültürünü temsil etmezler. Çoğunlukla, neredeyse tamamen çıplak kadınların kötü müzikler eşliğinde dans ettiği bu gösteriler aslında gerçeğinden çok da farklı olmayan bir şekilde turistler için para tuzağıdır.

Çok daha çekici ve samimi olan dönemler ise karnavaldan birkaç ay önce hazırlık için çeşitli samba okullarının deneme geçitleri yaptığı gecelerdir. Ziyaretinizi bu dönemlere denk getirirseniz hem küçük gruplar halindeki turistlerle izdiham yaşamaz, hem de gezinizin en iyi caipirinhas’ını yudumlayabilirsiniz.

Salgueiro ve Mangueira, hem en büyük iki samba okulu olması hem de daha güvenli bir bölgede bulunduklarından gidip görmek için doğru tercihler olacaktır.

Bilbao Nasıl Bir Şehirdir?

Rio de Janeiro Nasıl Bir Şehirdir?