in

Rio de Janeiro Nasıl Bir Şehirdir?

Rio de Janeiro Güney Atlantik’te yer alır. Brezilya’nın en büyük ikinci şehridir. Şehir nefes kesici manzarası, plaj kültürü ve geleneksel karnavalıyla ünlüdür.

Nereleri Göremeli?

Rio’nun limanı, 395 metrelik Sugar Loaf Dağı, 704 metrelik Corcovado Zirvesi ve 1021 metrelik Tijuca tepeleri gibi coğrafi harikalarla çevrilmiştir. Tüm bu güzelliklerin birleşmesi, bu limanı dünyanın Doğal Yedi Harikası arasına sokmayı başarmıştır.

Rio’yu Brezilya’nın başkenti sanmak sıkça yapılan bir yanlıştır. 21 Nisan 1960 yılında yapılan oylamada ciddi bir farkla başkent unvanını Brasilia’ya kaptırmıştır.

Copacabana ve Ipanema gibi plajları, Hz. İsa’nın heykeli, Maracana Stadyumu ve Sugar Loaf Dağı, halkının “mucize şehir” olarak nitelendirdiği şehrin en bilinen noktalarıdır. Bu noktalar, karnaval kutlamalarıyla birlikte turistlerin aklında beliren ilk görüntüler arasında yer alır.

2014 FIFA Dünya Kupası

Maalesef Rio, birçok insan tarafından şiddet ve suçla birlikte de anılmaktadır. Uyuşturucu baronları ve favelas adı verilen gecekondu mahalleleri çok eski sosyal sorunlardan bazılarıdır. Favelaslar, şehirdeki pek çok dağın yamaçlarında kurulmuş derme çatma evlerin sıralandığı fakir semtlerdir.

Rio de Janeiro 2014 FIFA Dünya Kupası’nda final maçı dahil birçok maça ev sahipliği yapacaktır. Ayrıca 2016 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na da ev sahipliği yaparak oyunların düzenlendiği ilk Güney Amerika şehri unvanını alacaktır.

Rio de Janeiro Karnavalı Hakkında Genel Bilgiler

Rio de Janeiro’da Gece Hayatı Nasıldır?