in

Dubai Nasıl Bir Yerdir?

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ni oluşturan yedi emirlikten, yani şehir devletten biridir.

Dubai 1833’ten beri Al Maktoum hanedanlığı tarafından yönetilmektedir.

Şu anki hükümdarı Mohammed ben Rashid al Maktoum’dur. Dubai ve geri kalan altı emirliğin beşi birleşerek 1971’de Birleşik Arap Emirlikleri’ni kurmuştur.

Arap dünyasındaki diğer bölgelere, özellikle Arap Yarımadası’na kıyasla Dubai sosyal değerler açısından daha esnek ve Batı zevklerine daha yakındır.

Rhode Adası ile Aynı Büyüklükte

Coğrafi açıdan Dubai en büyük ikinci emirliktir. 4 bin 114 km2 genişliğindeki toprakları Basra Körfezi boyunca yayılmıştır ve sınırlarını güneydoğuda Oman, güneyde Abu Dabi, kuzeydoğuda ise Şerce ile paylaşır.

Yaklaşık olarak ABD’deki Rhode Island ile aynı coğrafi büyüklüğe sahiptir.

Nüfusun Yalnızca Yüzde 20’si Yerli Halk

Dubai’nin 1,5 milyon olan nüfusu yedi emirliğinin toplam nüfüsu olan 6 milyonun en büyük kısmını oluşturur. Emirliğin nüfusunun sadece yüzde 20’si yerli halktan oluşur.

Nüfusun çoğunluğunu Hintliler, Pakistanlılar, Bagladeşliler ve Avrupalılar oluşturmaktadır. Özellikle Dubai’de kıtanın diğer bölgelerinden gelen işçiler işgücünün çoğunluğunu oluştururlar.

Petrol Üretimi Azalıyor

92 milyar varil petrol rezervine sahip Abu Dabi’den farklı olarak Dubai, sadece 4 milyar varil petrole sahiptir. Emirliğin petrol üretiminde düşüş yaşanmaktadır ve 20 yıl içinde rezervlerin tükenmesi beklenmektedir. Dubai’nin belirgin zenginliği finans, gayrimenkul, dış yatırım ve turizm kaynaklıdır.

Öte yandan Dubai’nin zenginliği spekülatiftir. Devlet borçları 2009’da 80 milyar dolar ile 120 milyar dolar arasına yükselmiştir.

25 Kasım 2009’da devletin ana yatırım kolu olan Dubai World altı ay boyunca borçlarını ödeyemeyeceğini açıklamıştır.

Cezayir Nasıl Bir Ülkedir?

Belek’te Neler Yapabilirim?