in

Dubai’i Hakkında Az Bilinenler

Dubai hakkında ilk yazılı metin 1095’te coğrafyacı Abu Abdullah al-Bakri tarafından yazılan “Coğrafya’nın Kitabı” adlı eserden gelir.

Dubai orta çağlarda ticaret ve inci çıkartma merkezi olarak biliniyordu.

Dubai’yi yöneten şeyhler 1892’de İngilizlerle anlaşarak Dubai’nin Birleşik Kırallık tarafından Osmanlı İmparatorluğundan korunmasını sağladı.

Petrol Ekonomiyi Canlandırdı

1930’larda küresel Büyük Depresyon nedeniyle Dubai’nin inci endüstrisi çöktü. 1971’de petrolün bulunmasıyla Dubai’nin ekonomisi tekrar yükselişe geçti. Aynı yıl Dubai ve başka altı emirlik birleşerek Birleşik Arap Emirliği’ni (BAE) kurdular.

1975’e gelindiğinde serbest dolaşan petrol dolarları nedeniyle şehre akın eden yabancılar nüfusun üç katından fazla artmasını sağlamıştı.

1980’deki Birinci Körfez Savaşı sırasında askeri ve politik belirsizlik yabancı yatırımcıların Dubai’yi terk etmesine neden oldu.

Dubai’nin Ekonomisi

Dubai’nin savaş sırasında koalisyon güçlerine yakıt ikmali imkanı sağlaması ve 2003’te Amerika’nin Irak’ı işgali ekonomiye destek sağladı.

Günümüzde Dubai ekonomisini gayrimenkul, inşaat, transit ihracat, finans ve fosil yakıtlara dayandırarak çeşitlendirmiştir. Ayrıca Dubai alışveriş imkanları ile ünlü bir turizm merkezi olarak da bilinmektedir.

70’ten fazla lüks alışveriş merkezinin yanısıra, dünyadaki en büyük alışveriş merkezi de buradadır. Mall of Emirates içinde Orta Doğu’nun tek kapalı kayak merkezi olan Ski Dubai’yi bulundurur.

Şangay’da Otobüsle Nasıl Gezilir?

0

Amerika’da Yaz Tatili Yapılacak En İyi Şehirler